Tisztelt Klubvezetők,
A 2021. november 07-i Küldöttgyűlés 10. sz .Határozata értelmében az akkor elfogadott Sportszabályzatok módosítására tett indítványokat január 15-ig várta az Elnökség. Egyedül a Pelikán Repülőklubtól érkezett módosító javaslat (az MVK szabályzatra vonatkozóan), amelyet ezúton is nagyon szépen köszönünk. A módosító javaslatokat tartalmazó dokumentumot változatlan formában január közepén közzé is tette az Elnökség a klubvezetők körében. A közzétett javaslatokkal kapcsolatban visszajelzés érkezett a Válogatott Keret részéről. Emellett az MVSz Elnöksége is kialakította Véleményét, amely magában foglalja a Kerettől kapott inputokat is. A különböző vélemények minél szélesebb körben történő megismerhetősége érdekében ezeket a gondolatokat ezen levél második felében tesszük közzé további megfontolás céljából.
A szavazás technikai megvalósíthatósága érdekében a javaslatot — a tartalom változtatása nélkül — 7 darab önálló pontra bontottuk (lásd mellékelt dokumentumot), amelyekről külön-külön várjuk a szavazatokat a Klubvezetőktől a következő formában:
„””
1. sz. Javaslat: „Támogatom” / „Nem támogatom”, vagy „Tartózkodom”
2. sz. Javaslat: „Támogatom” / „Nem támogatom”, vagy „Tartózkodom”
…
7. sz. Javaslat: „Támogatom” / „Nem támogatom”, vagy „Tartózkodom”
„””
Kérem, hogy a szavazatokat a Klubvezetők az elnok@soaringhungary.hu címre küldjék meg legkésőbb február 20-a 23:59 óráig.
A Szövetség Elnöksége feltett szándéka a vitorlázórepülő sport népszerűségének további növelése és a sportolói állomány életkorának fiatalítása, valamint szeretett sportágunk színvonalának további emelése. A jelenlegi sportolói, versenyzői állomány motivációjának növelése mellett a fiatal ezüstkoszorúsok bevonása a versenyszerű sportrepülésbe nagy mértékben szolgálja a klubélet fellendítését, a kollektív szakmai fejlődést. Ennek szervezeti, technikai kereteit a DTO, CAMO/CAO szervezeteink társadalmi munkában történő fenntartásával igyekszünk megteremteni azon egyesületek számára is, amelyek önállóan nem kívánják kialakítani a képzési, légalkalmasság fenntartási szakmai kompetenciákat. Emellett olyan reformokat is szorgalmaztunk a szabályzatainkban, amelyek meggyőződésünk szerint a kitűzött közhasznú célokat segíthetik. Erre leginkább a Magyar Vitorlázórepülő Kupa adhat mozgásteret, melynek keretében erősebb motivációt kívántunk teremteni a gyenge, illetve az átlagosnál gyengébb időjárású időszakokban is a versenyszerű távrepülésnek. Lényegében ezek a szándékok motiválták a tavaly életbe lépett MVK reformot.
A verseny időszak kiterjesztése, a negyedéves értékelés bevezetése azt a célt is szolgálta, hogy több résztvevőt lehessen díjazni, ezáltal nagyobb hatásfokkal lehessen bevonni magán, vagy vállalati, esetleg (ön)kormányzati támogatásokat a repülőklubok működésébe, sportértéket adva olyan repüléseknek is, amelyek korábban látszólag öncélúak voltak. Az eredményeket elérő sportolók saját környezetükben előbb-utóbb példa értékű tagjaivá válnak közösségüknek, ezzel további tömegeket vonzhatnak be a versenyszerű repülésbe. A negyedéves külön értékelés éppen az elő- és utószezonális repüléseknek adhat olyan motivációt, amely egy szárazuló, melegedő éghajlati környezetben a korábban nem repülhető időszakokban is megnyitja a versenyzés lehetőségét. Ezáltal a pilótáink további tapasztalatokat szerezhetnek gyenge időjárási körülmények között is, és az egész éves eredményt valóban a különböző szezonális körülmények között elért, egész éves teljesítmények alapján lehet összehasonlítani, díjazni.
Figyelembe véve az évek közötti változékonyságot, valamint azt is, hogy a pilótáknak is idő kell ahhoz, hogy a megváltozott szabályokat megtanulják és azok alapján alakítsák ki, vagy módosítsák az egész éves versenyzési stratégiáikat, egyetlen év tesztidőszak tapasztalatai alapján talán korai lenne ítéletet mondani egy merőben új megközelítésen alapuló díjazásról, és visszaállni egy évtizedeken át változatlan rendszerre.
Persze az összes egyéb szempont figyelembe vételével, alapos megfontolást követően minden klub a maga bölcsességében alakítja ki álláspontját a kérdésekben, ebbe természetesen nem kívánunk beleavatkozni.
A módosító indítvány szerinti 3 km-es indulási zóna sugarával csökkentett távolságértékelésére vonatkozó javaslatával teljes mértékben egyet értünk, ez logikus és igazságos szabály. Az 500 m-es indulási zóna egy nagy létszámú Rally Kupa futamon, amelyet szintén az MVK szabályai szerint rendeznek, talán veszélyes lehet.
A kategória bontás logikájára vonatkozó javaslat szintén logikus és a pontozás egyszerűsítése érdekében indokolt döntés lehet.
Köszönöm, hogy szavazatával minden klub hozzájárul ahhoz, hogy patinás versenyünk, a Magyar Vitorlázórepülő Kupa szabályai a lehető legszélesebb bázison alapuló vélemény szerint alakulhassanak.
Üdvözlettel,
Gyöngyösi András Zénó
2022. február 13.